Zagrożenia

Często pożary sadzy spowodowane są zaniedbaniami przez użytkowników kominów. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Jednak to nie wszystko. Palenie w piecu śmieciami, mokrym drewnem również prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy. Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego.

Przed sezonem grzewczym jak również w trakcie niego należy rzetelnie przeprowadzać przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia (mistrz kominiarski) kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych. Sprawdzamy wtedy bezpieczeństwo przeciwpożarowe, drożność, szczelność oraz stan podłączeń kominowych. Pęknięty komin stwarza także niebezpieczeństwo zaczadzenia się mieszkańców budynku. Konsekwencje pożaru sadzy mogą być bardzo poważne. Chodzi tu o czyjeś życie, bezpieczeństwo i często gromadzony przez całe życie majątek, dlatego nie warto lekceważyć obowiązku przeglądu i czyszczenia przewodów kominowych.  Jeżeli napotkamy na pęknięcia przewodu należy go niezwłocznie naprawić i zgłosić to kominiarzowi, który sprawdzi stan techniczny komina.

Przykładowy pożar komina:

 

źródło:http://www.e-dach.pl/a/pozar-sadzy-jak-temu-zaradzic-15500.html

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.